Sukces naukowców z AGH

Nawet 70% energii, która powstaje przy okazji przemysłowych procesów chemicznych jest rozpraszana – w praktyce oznacza to, że w ten sposób marnuje się duża ilość ciepła, którego odzyskanie nie jest łatwym zadaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracowali polscy naukowcy z Akademii Górniczo-Hutnicza we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz i Instytutem Fizyki PAN – udało im opracować się prototyp modułu termoelektrycznego, który przekształca tzw. ciepło opadowe w energię elektryczną – i przewyższa swoją wydajnością panele fotowoltaiczne nawet dziesięciokrotnie!
Efektywne wykorzystywanie ciepła opadowego pozwala optymalizować ilość energii potrzebnej w przemyśle, co jest oczywistą korzyścią nie tylko dla firm, ale dla nas wszystkich, bo pozwala ograniczyć emisję ogromnych ilości CO2, które normalnie przedostałyby się do naszej atmosfery. Technologie, która pozwala na efektywną konwersję ciepła opadowego w energię wykorzystuje np. NASA w swoich łazikach –jednak zastosowanie jej w ziemskich warunkach na szeroką skalę na ten moment nie należy do najtańszych.
To wkrótce może się zmienić, bo naukowcy pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Wojciechowskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, bo stworzony przez nich niemalże ręcznie prototyp modułu termoelektrycznego ma potencjał, by w masowej i zautomatyzowanej produkcji dorównać kosztom produkcji co najmniej do poziomu powszechnie wykorzystywanej fotowoltaiki – zachowując przy tym ogromną przewagę w wydajności nad panelami słonecznymi.Naukowcy szukają odważnego inwestora, który będzie chciał podjąć się masowej produkcji takich modułów. Aktualnie firmy, które rozwijają podobne technologie obecne są w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie i Rosji – oznacza to, że sukces polskich naukowców może nie tylko znacznie pomóc naszemu środowisku, ale ma potencjał, by Polska została liderem w technologiach termoelektrycznych.
Źródło: Biuro Prasowe AGH (https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/detail/naukowcy-z-agh-stworzyli-przelomowe-moduly-termoelektryczne)

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.