Stan elektromobilności w Polsce [dane z połowy roku]

Ile jest Polsce elektrycznych samochodów, a ile motocykli i autobusów? I czy jest wystarczająca ilość punktów ładowania? PSPA regularnie dostarcza informacje o rozwoju elektromobilności.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych regularnie prowadzą badania, dzięki którym możemy śledzić rozwój elektromobilności w Polsce. Wyniki z czerwca b.r. dostarczają interesujących informacji na temat ilości pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w kraju i punktów ładowania. A więc jak to wygląda?

Pod koniec czerwca 2019 r. w Polsce zarejestrowane były 6 092 elektryczne samochody osobowe. Dwie trzecie z nich (3855) stanowiły pojazdy BEV, tj. w pełni elektryczne, a pozostałą część (2237) hybrydy typu plug-in.

Co ciekawe, w kraju rośnie liczba zarejestrowanych elektrycznych samochodów ciężarowych i dostawczych, która pod koniec maja br. powiększyła się do 337. Mamy nadzieję, że ten trend będzie kontynuowany i transport towarów stanie się bardziej ekologiczny.

Obserwujemy również większą ilość elektrycznych „dwukołowców”, czyli motocykli i skuterów – wg Centralnej Ewidencji Pojazdów jest ich 4604 szt. Rośnie popularność wynajmowania takich maszyn do szybkiego i sprawnego poruszania się po terenach miejskich.

A skoro mowa o przemierzaniu miast, w Polsce jeżdżą również elektryczne autobusy. Ich ilość (198) nie jest jeszcze zbyt imponująca, ale to z całą pewnością zmiana idąca w dobrym kierunku.

Skoro wiemy już, ile pojazdów elektrycznych jeździ po Polskich drogach, automatycznie nasuwa się pytanie „Gdzie je ładować?”. Na koniec czerwca br. w Polsce było 1395 punktów ładowania, podzielone między 752 stacje. Jedną trzecią wszystkich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym, a wśród nich znajdowały się również współfinansowane z Funduszy Europejskich stacje Niebieskiego Szlaku.

Te dane napawają optymizmem, wierzymy więc, że z roku na rok środowisko, w którym żyjemy będzie coraz czystsze. Warto samodzielnie przyczynić się do tego już teraz.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

media@grupalotos.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.