Odbiór stacji ładowania krok po kroku – raport PSPA

Podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności odbyła się premiera raportu „PROCEDURA ODBIORU STACJI ŁADOWANIA KROK PO KROKU” przygotowanego przez PSPA. W jakim celu został stworzony i co zawiera?

30 lipca 2019 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Energii, w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego. To jeden z aktów wykonawczych Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zawiera ono przepisy regulujące m.in. rodzaje badań technicznych, sposoby i terminy ich przeprowadzania, dokumenty dołączane do wniosku o przeprowadzenie ww. badań czy też stawki opłat.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przygotowało raport mający ułatwić zrozumienie i wdrożenie wytycznych zawartych w tym akcie prawnym. W przystępny sposób prezentuje on informacje o wymaganiach i badaniach technicznych, jak również szczegółowy opis procedury odbioru stacji ładowania. Zawiera też wzory niezbędnych formularzy.

Dokument składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy z nich zawiera informacje podstawowe – podział infrastruktury ładowania, podział stacji, rodzaje urządzeń, do których stosuje się rozporządzenie i nie tylko. Zarówno te, jak i umieszczone w kolejnych rozdziałach dane przedstawione są w postaci czytelnych „drzewek”.

W rozdziale drugim, poświęconym bezpieczeństwu eksploatacji urządzeń, znajdują się informacje o właściwym usytuowaniu urządzeń, np. wymogu zapewnienia dostępu do nich osobom niepełnosprawnym. Zaprezentowano również wytyczne w zakresie wyposażenia, informacji, które muszą być umieszczone na urządzeniach lub w ich otoczeniu, wymogi dot. serwisu, konserwacji i napraw.

Kolejna część raportu przybliża wymagania techniczne obejmujące infrastrukturę ładowania. Dotyczą one złączy pojazdowych i gniazd wyjściowych. To zarazem najkrótsza część dokumentu, która mieści się na jednej stronie. Następujący po niej rozdział również dotyczy kwestii technicznych, jednak tym razem są to badania. Można w nim znaleźć zasady prowadzenia badań technicznych, informacje, kiedy powinny być prowadzone, a także wykaz załączników do wniosków o przeprowadzenie i wysokość opłat.

Ostatni rozdział, dotyczący procedury odbioru wyjaśnia jej przebieg z podziałem na etapy i związane z nimi czynności. Są one opatrzone komentarzem dotyczącym terminu, w jakim powinny zostać podjęte oraz podmiotów, które są z nimi związane. Finalnie, prosta infografika przedstawia możliwe rezultaty badania technicznego.

 

Raport jest dostępny na stronie PSPA:

http://pspa.com.pl/assets/uploads/2019/09/PSPA_Procedura_odbioru_stacji_ladowania_raport.pdf

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.