Nowe samochody elektryczne na rynku

Elektromobilność w 2021 roku ma mocne wejście „na salony” dzięki premierom samochodów elektrycznych topowych marek. Mówi się także sporo o planach dalszego rozwoju elektromobilnej oferty w koncernach takich jak Audi czy Volvo. Wizję istotnych zmian, które czekają cały rynek motoryzacyjny, zwiastują doniesienia o intensyfikacji prac w BMW nad optymalizacją zasięgu, zwiększeniem wydajności oraz skróceniem czasu ładowania.

Myśląc o najważniejszych premierach tego roku, trudno nie zacząć od Audi. Od kilku tygodni możemy trafić w telewizji na reklamę z Tomem Hardym w roli głównej, pędzącym po bezdrożach nowym elektrycznym modelem Audi RS e-tron GT. Jak donoszą recenzje motoryzacyjne, nowy elektryk sprostał oczekiwaniom narastającym już od chwili ogłoszenia przez Audi prac nad najsilniejszym modelem w ofercie. Ważący około 2,3 tony RS e-tron GT rozpędza się do setki w zaledwie 3,5 sekundy i potrafi jechać z prędkością maksymalną 250 km/h. Twórcy wspominają o możliwości przejechania 400 km na jednym ładowaniu, dzięki akumulatorom o pojemności 93,4 kWh.

Według zapowiedzi w ofercie koncernu Audi latem 2021 pojawiają się także SUV-y  Q4 e-tron oraz Q4 e-tron Sportback. Grupa Volkswagen idzie za ciosem, bo w jej planach jest, aby w ofercie Audi pojawiło się do 2025 roku aż 12 modeli, napędzanych tylko elektrycznie. Ma to pokryć aż jedną trzecią łącznej sprzedaży marki.

Niemcy postawili sobie mocno za cel doskonalenie oferty samochodów elektrycznych. Także BMW wprowadza do oferty iX3, czyli elektryczną wersję SUV-a X3. W sprzedaży pojawiają się również BMW i4 (mówi się, że będzie to model, którym BMW przekona do elektryków wszystkich sceptyków) i BMW iX.

Kolejna perła w koronie niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, czyli Mercedes, również nie pozostaje w tyle. Do obecnych już na drogach elektryków ma dołączyć kompaktowy EQA, którego ogniwa będą pochodziły z polskiej fabryki Mercedesa w Jaworze. Mercedes planuje także premierę SUV-a EQB oraz elektrycznej wersji swojej klasycznej limuzyny EQS.

Według planów elektryczne Porsche Tycan reklamowane w Polsce jako samochód z „iskrą w duszy”, doczeka się w 2021 roku swojej praktyczniejszej wersji nazwanej Cross Turismo.

Z punktu widzenia rozwoju elektromobilności bardzo ciekawe wydają się także plany Szwedów. Marka Volvo zapowiedziała, że do końca 2030 roku w swojej ofercie będzie mieć tylko samochody elektryczne. Można zatem uznać wjeżdżające w tym roku na polskie drogi Volvo XC40 P8 Recharge jako kolejny ważny element tworzący elektromobilną przyszłość koncernu.

Wspomniane marki to jedynie część z istotnych elektromobilnych premier 2021 roku. Do Polski trafiły już chociażby z początkiem roku – Volkswagen I4 oraz Ford Mustang Mach-e. Hiszpanie z koncernu Cupra również nie próżnują w eksplorowaniu tematu samochodów elektrycznych. Testy swojego pierwszego elektryka El-Born przeprowadzali w okolicach koła podbiegunowego. Warto zwrócić uwagę także na poczynania fabryk Skody, Citroena czy Dacii w zakresie rozwoju ich elektromobilnych możliwości. Chociaż elektromobilny wyścig zaczął się już kilka lat temu, to patrząc na najnowsze premiery i zapowiedzi, trudno nie zauważyć, że nabiera on bardzo interesującego wymiaru.

 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

media@grupalotos.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.