Leasing aut elektrycznych – czy to się opłaca?

W dobie rosnącego trendu elektromobilności, informacji o dopłatach do aut elektrycznych, a także ich preferencyjnego traktowania (zwolnienie z opłat parkingowych w miastach, możliwość jazdy buspasami), coraz więcej osób zastanawia się nad przesiadką z tradycyjnego auta spalinowego za kółko elektryka.

Niewiele osób jednak wie, że formy zakupu tych aut nie odbiegają od standardowych ofert, a jedną z nich jest możliwość wzięcia pojazdu elektrycznego w leasing. Jest to o tyle istotne, ponieważ w Polsce – według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego – aż 70% samochodów nowej generacji kupowanych jest przez firmy. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na opcję leasingową?

Rok temu weszły w życie zmiany podatkowe, w myśl których wzięcie w leasing auta spalinowego powyżej wartości 150 tys. zł stało się mniej opłacalne. Nabywca może wtedy umieścić w kosztach jedynie 60% raty leasingowej i opłaty wstępnej. Im droższe auto, tym mniejsze stają się proporcje kwot, które można potem odliczyć od podatku.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku aut elektrycznych. Tutaj limit wynosi aż 225 tys. zł. Tym samym bardziej opłacalnym staje się zakup droższego EV niż jego spalinowego odpowiednika. Przedsiębiorca jest w stanie odliczyć od podatku aż 90% opłaty wstępnej oraz każdej kolejnej raty leasingowej.

Użytkownik może liczyć również na odliczenie podatku VAT z faktur za energię elektryczną wykorzystywaną do naładowania samochodu. W przypadku użytkowania auta zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, można odliczyć 50% podatku. Na całkowite odliczenie (100%) mogą liczyć te osoby, które wykorzystują samochód tylko w celach służbowych. W tym wypadku są oni zobowiązani do złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-26, a także muszą prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Jeśli chodzi zaś o terminy, standardowa procedura leasingowa trwa od 2 do 5 dni. Należy wypełnić wniosek online do leasingodawcy i przesłać wymagane dokumenty firmowe. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że zostanie sprawdzona jego historia finansowa w takich podmiotach, jak BIK, KRD czy BRKN. W przypadku akceptacji wniosku, należy już tylko wybrać opcję leasingową, z której chce się skorzystać. Może to być leasing operacyjny, gdzie okres amortyzacji auta wynosi od 24 do 60 miesięcy lub leasing finansowy, w którym usługa leasingowa jest znacznie krótsza i trwa od 6 miesięcy do roku.

Na koniec pozostaje tylko podpisać finalną umowę, dokonać wstępnej opłaty i można się cieszyć nowym autem elektrycznym.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.