Just Vertical i inne zielone start-upy

Zielone technologie to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów IT, który przyciąga pasjonatów, łączących wiedzę, znajomość potrzeb rynku z ideą bycia eko.

Kanadyjski start-up Just Vertical opracował sprzęt do upraw hydroponicznych, czyli bezglebowo, w wodnym środowisku, w domowych lub szklarnianych warunkach. Ma on postać mebli. Klienci mogą wybrać modele Aeva lub Eve. Według producenta, większy model Aeva, może zmieścić 16 roślin i wyprodukować w jednym miesiącu ponad 4 kg zielonej żywności. Jego koszt to około 1 tys. dolarów, czyli blisko 4 tys. złotych. W meblu uprawiane być mogą: cukinia, papryka, ogórki oraz truskawki. Chociaż cena wydaje się być wysoka, to design sprzętu przykuwa uwagę osób szukających innowacyjnych rozwiązań w swoich czterech ścianach.

Dodatkowo Just Vertical oferuje model subskrypcyjny. Polega on na regularnej wysyłce do klienta nasion wraz z instrukcją uprawy. Twórcy technologii gorąco liczą, że poza prywatnymi użytkownikami zainteresują się nią także przedsiębiorcy, zwłaszcza właściciele gastronomii oraz szkoły, uczelnie i biura.

Także na polskim rynku rozwój zielonych technologii nabrał tempa. Jednym z najsłynniejszych produktów jest Hyperloop. Jest to oparty o ideę zrównoważonego rozwoju nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością. Warto podkreślić, że Hyper Poland jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm Hyperloop na świecie. Wg danych produkt umożliwi podróż z południa Polski nad morze w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku.

Nie można zapomnieć także o Handerek Technologiwes. To firma technologiczna z Warszawy tworząca rozwiązania dotyczące utylizacji odpadów. Przedsiębiorstwo opracowuje sposoby rozkładu struktur molekularnych odpadów i przekształcania ich na przykład w czyste paliwa.

Saule Technologies to natomiast polski start-up, który pracuje nad technologią produkcji ogniw fotowoltaicznych z perowskitu, czyli minerału, pochłaniającego światło lepiej niż ogniwa fotowoltaiczne krzemu, czy arsenek galu.

Zielone technologie są tematem fascynującym, przyciągającym coraz więcej naukowców i specjalistów. Obawę budzi jednak kwestia ich komercjalizacji, opłacalności produkcji w większej skali czy zainteresowania ze strony innych, powiązanych gałęzi rynku. Można jednak powiedzieć, że państwa, jak i prywatne firmy kolosy mają w co inwestować i z czego wybierać.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.