Global e-Mobility Forum – spotkanie ważne dla elektromobilności

21. listopada Warszawa była światową stolicą elektromobilności. Wszystko za sprawą odbywającego się w niej Global e-Mobility Forum, które zebrało przedstawicieli państw, firm i instytucji zaangażowanych w rozwój tej idei.

W konferencji, która została zapowiedziana w trakcie ubiegłorocznego Szczytu Klimatycznego w Katowicach COP24, wzięli udział sygnatariusze deklaracji „Driving Change Together — Katowice Partnership for Electromobility”, czyli przedstawiciele 44 państw, reprezentujących ponad połowę światowej populacji.

Wydarzenie zainaugurował premier Mateusz Morawiecki, który zwrócił uwagę uczestników na kompleksowy charakter projektu, jakim jest promocja i rozwój elektromobilności w Polsce. – Przez ostatnie trzy lata wspieraliśmy rozwój rynku zarówno ze strony popytu, podaży jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe – powiedział premier. W kolejnych wystąpieniach Minister Klimatu, Michał Kurtyka i Zastępca Sekretarza Wykonawczego UNFCCC, Ovais Sarmad zwracali uwagę na związek rozwoju elektromobilności z poprawą jakości naszego życia.

W czasie sesji plenarnej oraz spotkań grup roboczych uczestnicy Global e-Mobility Forum szukali odpowiedzi na pytania, jak szybko elektromobilność zdominuje światowy transport. W związku z rolą gospodarza, wielokrotnie poruszany był wątek Polski, która przedstawiona została jako największy producent i eksporter autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. Poinformowano również, że działa tu największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych, komponentu kluczowego dla dalszego rozwoju elektromobilności.

Prezentowano i omawiano dobre praktyki z rynków na całym świecie, dyskutowano nad strategiami rozwoju, sposobami finansowania, modelami biznesowymi i standaryzacją. Na miejscu można było odwiedzić stoiska firm produkujących pojazdy, zaangażowanych w rozwój technologii oraz infrastruktury. Uczestnicy forum mieli możliwość obejrzeć wybrane modele samochodów elektrycznych i stacje ładowania. Wśród wystawców obecne były m.in. firmy innogy i Nissan.

Podsumowując wydarzenie Michał Kurtyka, Minister Klimatu zauważył, że podczas spotkań warsztatowych szczególnie podkreślono, jak ważne dla kontynuacji rozwoju elektromobilności jest partnerstwo publiczno-prywatne – Dobrze więc, że spotkaliśmy tu w tak szerokim gronie i mam nadzieję, że będziemy kontynuować naszą podróż ku elektromobilności również za rok – powiedział.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.