Elektromobilność w 2020 roku. Co chcielibyśmy zobaczyć?

Jak powinna się rozwijać elektromobilność w najbliższym czasie? Nie chcemy latających samochodów i sztucznej inteligencji, a kilku bardzo potrzebnych i praktycznych zmian. Sami zobaczcie.

Na rynku są już pojazdy elektryczne z zasięgiem powyżej 500 km, jak choćby Tesla model 3, ale z wielką chęcią zobaczymy kolejne auta, również od innych producentów. To, jak szybko pojawi się więcej pojazdów z takimi możliwościami na pewno będzie zależne od rozwoju technologii produkcji baterii. Na ten temat rozmawia się regularnie podczas spotkań branżowych dotyczących elektromobilności.

Żeby ostatecznie wyeliminować wątpliwości wobec pojazdów elektrycznych, związane z dostępnością punktów ładowania, potrzebujemy nowych, publicznych ładowarek, rozmieszczonych przy drogach krajowych i strategicznie zlokalizowanych w miastach. Oczywistym miejscem ich instalacji wydają się stacje paliw, duże parkingi, okolice terenów rekreacyjnych oraz obiektów rozrywkowych.

Wypatrujemy również dopracowanych i jednolitych przepisów dotyczących instalacji stacji ładowania przy budynkach wielorodzinnych oraz sklepach, urzędach i lokalach usługowych. Właściciele pojazdów elektrycznych mieszkający w zabudowie jednorodzinnej bezproblemowo ładują swoje samochody. Najwyższa pora by ułatwić to też innym użytkownikom.

Mamy nadzieję na sprawne funkcjonowanie systemu dopłat do pojazdów elektrycznych, czyli efektywne nabory, a także szybką weryfikację wniosków i wypłatę wsparcia. Bardzo cieszyłoby nas ponowne podjęcie tematu oferowanej kwoty dopłat. Chcielibyśmy, żeby objęła ona więcej modeli samochodów elektrycznych dostępnych na polskim rynku.

Myśląc o warunkach życia w miastach, musimy uwzględnić też transport zbiorowy. Inowrocław, Lublin, Warszawa, Polkowice i wiele innych, polskich miast realizuje już projekty mające uzupełnić flotę autobusów o pojazdy niskoemisyjne. Chcielibyśmy, żeby w 2020 r. zmian podjęły się kolejne samorządy, pamiętając przy tym, że pojazdy i dostęp do infrastruktury muszą iść w parze.

Pozostaje nam trzymać kciuki!

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.