Dopłaty do samochodów elektrycznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił projekt o nazwie „Zielony samochód”. To fundusz dopłat do samochodów elektrycznych,  którego  całkowity budżet wynosi 37,5 mln zł, co pozwoli skorzystać z programu 2 tys. beneficjentów.

Od końca czerwca do końca lipca można składać wnioski o dotację do własnego elektryka. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy kupić auto ze zniżką, nie powinien zwlekać. Jest kilka warunków, które należy spełnić, aby uzyskać pozytywną decyzję. Dotację mogą otrzymać tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, i tylko na jedno auto. Maksymalna kwota bezzwrotnej pomocy wynosi 18 750 zł. Koszt auta nie może przekraczać 125 tys. zł, a wysokość dotacji jest proporcjonalna do wartości pojazdu i wynosi 15% kosztów kwalifikowanych – oznacza to, że im tańsze auto, tym mniejsza dotacja dla kupującego.

Wypłata dotacji nastąpi nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia w NFOŚiGW prawidłowo sporządzonych dokumentów. Wtedy to kupujący musi spełnić jeszcze dwa wymagania. W jego obowiązku będzie wydrukowanie naklejki „Wspieramy elektromobilność” i umieszczenie jej na pojeździe. Nie będzie mógł on sprzedać samochodu przed upływem dwóch lat od kupna. Dodatkowo, po 24 miesiącach będzie musiał udowodnić, że auto pokonało w tym czasie co najmniej 20 tys. kilometrów. Oznacza to wizytę w serwisie, który wystawi zaświadczenie o przejechanym dystansie. W przypadku niedostosowania się do tych wytycznych, beneficjent będzie musiał zwrócić do Funduszu otrzymaną dotację.

To niejedyny program uruchomiony przez NFOŚiGW. Prócz „Zielonego samochodu” są jeszcze „e-VAN” i „Koliber”. Ten pierwszy skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcą kupić elektryczny samochód dostawczy. Projekt oferuje dotacje do 70 tys. zł na zakup lub leasing auta oraz do 5 tys. zł na kupno stacji ładowania o mocy do 22kW. Fundusz o wartości 70 mln zł ma być skierowany do tysiąca właścicieli firm. Z ostatniego programu – Koliber – skorzystać mogą przedsiębiorcy z licencją na przewóz osób w transporcie drogowym. Dzięki 40 mln zł w funduszu zostanie zakupionych do tysiąca elektrycznych taksówek i ładowarek domowych typu wall box. Maksymalna kwota dofinansowania do auta wynosi 25 tys. zł.

 

 

Regulaminy każdego z programów znajdziecie na stronie NFOŚiGW

 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

media@grupalotos.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.