Magazyny energii stają się coraz popularniejsze. Nie bez przyczyny – pozwalają na zwiększenie zużycia energii wyprodukowanej przez gospodarstwo bez wprowadzania jej do sieci. Są też dobrym rozwiązaniem w obliczu trwającego kryzysu energetycznego, dlatego coraz częściej takie magazyny powstają w wyniki prywatnych inwestycji. Zmiany w programie mają sprawić, że będzie ich jeszcze więcej!
Magazyn to nie tylko oszczędność – mają kluczowe znaczenie w całej transformacji energetycznej, której jesteśmy świadkami. Nasze sieci energetyczne są przeciążone, przyłączamy do niej kolejne instalacje fotowoltaiczne, a samych prosumentów w Polsce mamy już ponad milion! By dalej rozwijać odnawialne źródła energii w naszym kraju potrzebujemy dobrego finansowania nie tylko samych instalacji fotowoltaicznych, ale również całej infrastruktury, która pozwala na efektywniejsze korzystanie z wyprodukowanej energii. Właśnie taką infrastrukturą są magazyny energii, których koszty wahają się od 10 000 zł do nawet 50 000 zł – wszystko zależy od tego ile energii są w stanie przechować i ile energii są w stanie przekazać w danym momencie. Finansowanie obejmuje magazyny o pojemności minimum 2kW. Większość magazynów energii teraz to akumulatory litowo-jonowe – czyli takie, które zdecydowanie wiodą prym na naszym rynku.
To jak szybko postępuje budowanie sieci magazynów energetycznych w Polsce dobrze obrazuje prywatna inwestycja, którą będzie realizowała firma Columbus Energy. Firma z Krakowa zakontraktowała w tym miesiącu miliardową inwestycję na magazyn o pojemności 0,5 GWh. Będzie to największy wielkoskalowy magazyn energii w naszym kraju. Dużą inwestycje szykuje również PGE – ma zbudować największy magazyn w Europie przy Elektrowni Szczytowo-Pompową w Żarnowcu. Na świecie podobne magazyny energii powstają od kilku lat. Elon Musk w 2017 roku zbudował taki w Australii. Inwestycja ta może pomieścić prawie 200 MWh. Dla porównania – magazyn wybudowany w 2021 roku w Kalifornii mógł pomieścić już 1200 MWh, czyli prawie sześciokrotnie więcej.
Wygląda na to, że przemiana energetyczna Polski jest coraz bliżej! Przypominamy nasz ostatni artykuł w którym pisaliśmy o zwiększeniu dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych: https://niebieskiszlak.pl/grant-oze-dla-domow-wielorodzinnych/