Czy pozyskanie energii z kosmosu jest możliwe?

Już od paru lat międzynarodowe rozmowy na temat zmian klimatycznych i globalnego zapotrzebowania na energię w coraz większym stopniu poruszają konieczność znalezienia alternatywnych źródeł energii odnawialnej.

Obecnie dostępne i stale rozwijające się odnawialne źródła energii są niewystarczające, aby magazynować i dostarczać niskoemisyjną energię na skalę globalną. Naziemne źródła energii nie zapewniają bowiem jej stałego dopływu.

Czy kosmos jest odpowiedzią na pytania i zmagania naukowców?

W planach NASA znajduje się znalezienie sposobu na dostarczenie energii słonecznej za pomocą bezprzewodowej transmisji ze specjalnych instalacji kosmicznych, które mogą mieć stały dostęp do promieni słonecznych oraz nie są ograniczane przez atmosferę. Bezprzewodowe technologie mają przesyłać energię na powierzchnię Ziemi za pomocą wiązki, która zostanie przechwytywana przez panele fotowoltaiczne lub inne rozwiązania technologiczne.

 

Na jakim etapie są prace i kiedy możemy spodziewać się powstania pierwszych elektrowni kosmicznych?

Świat technologii mimo ogromnego rozwoju zmaga się jeszcze z wieloma problemami, które nie pozwalają ESA na pełne wdrożenie kolejnych etapów i realizację projektu. Z pośród zgłoszonych do ESA 85 pomysłów rozwoju projektu pobierania energii słonecznej z kosmosu wybrano 16, które zostały ocenione za nowatorskie i realne. Gdzie szukać natomiast odpowiedzi gdy stawiane pytania są zbyt trudne?

Oczywiście w Chinach!

Chińczycy chcą doprowadzić do budowy ogromnej 1-megawatowej stacji fotowoltaicznej na orbicie ziemskiej. Planują także stopniowy wzrost jej mocy po uruchomieniu tak by od 2030 do 3049 roku jej moc wzrosła do 1 gigawata.

Jak zakończa się prowadzone badania? O tym będziemy informować Was na bieżąco.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.