Trans-European Networks (Transport)
Transeuropejska Sieć Transportowa to narzędzie, które służy koordynacji inwestycji infrastrukturalnych w Europie. Istotnym elementem TEN-T jest tzw. sieć bazowa, na której mają koncentrować się działania unijne. Chodzi o to, aby usprawnić transport poprzez uzupełnienie brakujących ogniw, tworzenie połączeń multimodalnych i nie tylko. Ogółem, by sieć kompleksowa zapewniała dostępność i łączność dla wszystkich regionów Unii.
W skład sieci wchodzą trasy lotnicze, kolejowe, morskie i rzeczne oraz najważniejsze z perspektywy kierowcy – drogi lądowe. Poza tym koncepcja kładzie duży nacisk na tzw. inteligentne systemy transportowe, których wdrażanie przyczynia się m.in. do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jednym z priorytetów jest „propagowanie stosowania alternatywnych – w szczególności bezemisyjnych lub niskoemisyjnych – źródeł energii i układów napędowych”.
Korytarze sieci bazowej TEN-T
W sieci, która ma oczywiście łączyć wszystkie regiony Unii, wyznaczono tzw. korytarze. Stanowią one główne szlaki transportowe. Zaplanowano je tak, by łączyły północ z południem i wschód z zachodem.
- Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie
- Morze Północne – Morze Bałtyckie
- Morze Śródziemne
- Wschód / wschodnia część regionu Morza Śródziemnego
- Skandynawia – Morze Śródziemne
- Ren – Alpy
- Atlantyk
- Morze Północne – Morze Śródziemne
- Ren – Dunaj
Dwa z nich przebiegają przez Polskę. Pierwszy z nich to Korytarz Morze Północne – Bałtyk, który łączy m.in. Helsinki, Rygę, Wilno, Warszawę, Berlin i Amsterdam. Drugi to Korytarz Bałtyk – Adriatyk, łączący m.in. Polskę, Czechy i Słowację z Włochami.
Niebieski Szlak
Odcinek korytarza łączący Trójmiasto i Warszawę ma w rzeczywistości kształt przypominający trochę literę L i obejmuje autostrady A1 i A2. To właśnie tędy biegnie Niebieski szlak, którym możecie podróżować nie martwiąc się o dostęp do stacji ładowania pojazdów, które są rozmieszczone mniej więcej w odległości 150 km. Jego przebieg związany jest właśnie z korytarzem TEN-T, obejmującym trasy A1 i A2! Kto wie, może niedługo dojedziemy nim do naszych południowych sąsiadów? Tymczasem warto wybrać się nad morze albo do stolicy!
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”
Czas trwania:11.2017 – 12.2020
Wartość projektu: €800,953
Kwota dofinansowania: maks. €400,477
Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.